Poznaj nas

KIM JESTEŚMY?

Jesteśmy grupą studentów tworzących wyścigowy zespół Silesia Automotive. Zajmujemy się projektowaniem oraz budowaniem bolidów wyścigowych klasy Formula Student. Od ponad siedmiu lat działamy na Wydziale Transportu Politechniki Śląskiej w Katowicach w Katedrze Budowy Pojazdów Samochodowych.

CZYM JEST FORMULA STUDENT?

Formuła Student jest interdyscyplinarnym projektem o międzynarodowym charakterze. Ma na celu rozwój przyszłych inżynierów oraz menedżerów. Zespoły oceniane są na różnych płaszczyznach. Oprócz konkurencji dynamicznych, pod uwagę brane są także umiejętności prezentacji i tworzenia biznesplanu, przygotowanie projektu bolidu oraz jego kosztorysu wraz z uzasadnieniem wykorzystywanych przy budowie technologii i zasobów. Zawody odbywają się na torach Formuły 1 na całym świecie.

NASZE BOLIDY

Bolidy konstruowane są zgodnie z obszernym regulaminem FSAE. Na podstawie tego dokumentu sędziowie podczas inspekcji technicznej weryfikują poprawność konstrukcji. Nawet najmniejsze odstępstwo od regulaminu może skutkować niedopuszczeniem bolidu do konkurencji dynamicznych.

WT-01

Waga: 320 kg

Moc maksymalna: 115 KM

Moment obrotowy: 110,2 Nm

Silnik: Yamaha FZS 600, turbodoładowany

Układ przeniesienia napędu: mechanizm różnicowy Drexler, pas węglowo-kevlarowy Gates, stalowe półosie napędowe

ZAWODY:

22-25.08.2015 r. – Formula Student Hungary, Győr

22-25.07.2016 r. – Formula SAE Italy, Varano de’ Melegari

 

WT-02 CHACHOR”

Waga: 232 kg

Moc maksymalna: 140 KM

Moment obrotowy: 128 Nm

Silnik: Yamaha FZS 600, turbodoładowany

Układ przeniesienia napędu: mechanizm różnicowy Drexler, łańcuch napędowy, tytanowe półosie napędowe

ZAWODY:

8-11.12.2016 r. – Formula Student Australasia, Melbourne

 

NAJLEPSI Z NAJLEPSZYCH

W 2016 roku zostaliśmy beneficjentami projektu Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego pod nazwą „Najlepsi z Najlepszych”. Był to dla nas ogromny zaszczyt jak i szerokie pole do popisu, gdyż nigdy wcześniej nie rozłożono przed nami tak dużego wachlarza możliwości.

Wsparcie finansowe towarzyszące projektowi pozwoliło nam przede wszystkim na wzięcie udziału w zawodach, których do tej pory, z różnych względów nie braliśmy pod uwagę, a także na uczestnictwo we wszelkiego rodzaju kursach doszkalających, które z pewnością pomogły członkom naszego zespołu podczas realizacji projektów. Mieliśmy również możliwość organizacji testów pojazdu. Jest to nieodłączny punkt projektów takich jak nasz, pozwalający w pełni przygotować bolid do startów w zawodach, a także wyeliminować ewentualne błędy.

8.12.2016 r. naszym drugim pojazdem wzięliśmy udział  w zawodach Formula Student na torze Calder Park w australijskim Melbourne.